Tuzu azaltmak yılda 2,5 milyon hayat kurtarabilir

Yazar: Editör
14 Mart 2019
358 Okunma

Tuz tüketimi; böbrek, kalp, pankreas hastalıkları olmak üzere, birçok kronik hastalığı beraberinde getirir. Tuz yeme alışkanlığının geri dönüşü olmayan sağlık sorunlarına yol açabilir. Günlük kullanımın 5 gramdan az olması, uzun sağlıklı yaşam şansını artırarak yılda 2,5 milyon hayat kurtarabilir.

 

Günde 1 çay kaşığı tuz yeterli
 
Uzmanlar günlük tuz tüketiminin, 5 gramdan az (yaklaşık 1 çay kaşığı) olması gerektiğini ifade ediyor ve tuz tüketiminin azaltılmasının, işlenmiş hazır gıdaları azaltmak ve marketlerdeki yiyeceklerden en az sodyum içerenleri seçmekle başlayacağını belirtiyor.

Günlük tuz kullanımının 5 gramdan az olması; kalp sağlığı riskini belirgin oranda azaltır, uzun sağlıklı yaşam şansını artırır ve yılda 2,5 milyon hayat kurtarır. Tuz tüketimi azaltılmalıdır. Günlük olarak 5 gramı (1 tepeleme çay kaşığı veya l silme tatlı kaşığı) geçmemelidir.

Besin sanayisinde kullanılan ve genellikle ambalajlı besinlerin besin etiketinde yer alan mono sodyum glutamat, sodyum nitrat, sodyum bikarbonat, sodyum sitrat, sodyum askorbat vb. tüm sodyumlu bileşiklerin tüketimine dikkat edilmelidir.

Sofranızdan tuzluğu kaldırın!
 
Yemek hazırlama, pişirme ve tüketim sırasında ilave edilen tuz miktarının azaltılması gerekir. Hatta besinlerin bileşiminde sodyum bulunması nedeniyle hazırlama ve pişirme sırasında mümkünse tuz eklenmemelidir. Sofrada yemeklere tuz ilavesi yapılmamalı ve sofradan tuzluk kaldırılmalıdır.

 

Bu besinlerin tuz miktarı çok fazla!

İçerdiği tuz miktarı nedeniyle hazır gıdaların tüketiminin sınırlandırılması gerekmekte. Hazır soslar (soya sosu, ketçap sos, barbekü sos, tartar sos, salsa sos, hardal, makarna sosu gibi), atıştırmalık ürünler (cips, tahıl bazlı bar, meyve bazlı bar, patlamış mısır vb.), tuzlanmış kuruyemişler (fındık, fıstık, ceviz, badem, leblebi, kavurga, kabak ve ayçiçeği çekirdeği, her türlü çekirdek içi vb.), turşu ve salamura (siyah ve yeşil zeytin, sebze turşuları), balık konserveleri, tuzlanmış, tütsülenmiş ve/veya salamura edilmiş et ve balık ürünleri ile aromalı/aromasız, doğal/doğal olmayan mineralli içecekler yüksek miktarda tuz içermeleri nedeniyle az tüketilmelidir.


Salamurayı tüketmeden önce suda bekletin
 
Geleneksel olarak evlerde hazırlanan turşu, salça, tarhana, kurut, yaprak salamurası gibi yiyeceklerin tuz içeriğini  oldukça fazladır bu nedenle daha az tüketilmeli ve hazırlarken yüksek miktarda tuz kullanımından kaçınılmalıdır. Salamura ürünlerin tuz içeriğinin azaltılması için suda yıkama ve bekletme gibi işlemler uygulanabilir.


Koçan Numaranızı Giriniz