Bebekler için ek gıda hazırlama

Yazar: Altın Sağlık Editörü
09 Şubat 2019
442 Okunma

Ek gıdaya geçen bebeklerin anneleri, ilk günlerde büyük telaş yaşar, hangi ek besini nasıl hazırlayacağını bilemez. Yapacağı bir hatanın, bebeğine zarar vereceğini veya bebeğine eksik bir şeyler vereceğini düşünerek, kendini üzer. Aslında ek gıdaya geçiş dönemi göründüğü gibi çok zor, yorucu, yıpratıcı değildir. Birkaç doğruyu hayata geçirdiğiniz an, ek gıda dönemi anne için kâbus olmaktan çıkar. Aşağıdaki makalede ek gıdaların nasıl hazırlandığı anlatılıyor. Bunu uyguladığınızda bebeğinizi gönül rahatlığıyla besleyebilirsiniz:

Bebek için meyve suyu hazırlanması:
Ek gıdaya geçen bebeğiniz 6 aydan küçük ise portakal gibi meyvelerin sularının verilmesi önerilmiyor. Elma, şeftali türü meyvelerin suyunu sıkın, tazeliğini kaybetmeden bir iki tatlı kaşığı şeklinde başlayarak bebeğinize verin. İlerleyen günlerde, kaşık sayısını arttırın. Meyvenin suyunu sıkmadan önce güzelce yıkayıp kabuğunu soyun. Vitamin değerini kaybetmemesi için cam rende ile rendeleyin ve suyunu süzün. İlk iki hafta sadece meyve suyu verin, sonra püresini vermeye başlayın. Meyvenin suyuna kesinlikle şeker eklemeyin.

Bebek için sebze çorbası hazırlanması:
Ek gıdaya geçen bebeğinize öğle yemeğinde sebze çorbası ya da sebze püresi yedireceksiniz. Öncelikle sebze yemeğinizi günlük hazırlamak zorundasınız. Bugün hazırladığınız yemeği yarın da bebeğinize vermeyin. Sebzeler öncelikle patates, havuç ve pirinç ile mevsimine uygun sebzelerden tercih edilmelidir. Sebze yemeklerine de yine birkaç tatlı kaşığıyla başlayıp, ilerleyen günlerde miktarı arttırın. 1 ay sonra da pürenin tamamını yedirin.

BEBEKLER İÇİN EK GIDALAR NASIL HAZIRLANIR?

Birinci haftada yapacağınız sebze çorbasının tarifi şöyle:
İki adet havuç ile bir adet patatesi, 4-5 bardak su ve biraz tuzla birlikte 45 dakika pişirin. Patates ve havuçları ezmeden, suyun içinden alın. Suyuna 1 çay kaşığı kadar irmik koyup, yaklaşık 8 dakika da bunu pişirin. Bunu bebeğinize yetirin

İkinci haftada yapacağınız sebze çorbasının tarifi şöyle:
Birinci haftadaki gibi yemeği pişirin ama bu kez patatesle havuçları suyunun içinde iyice ezip, püre haline getirin. Elde ettiğiniz püreye irmik ekleyip, irmikler şişene kadar pişirin ve bebeğinize yedirin.

Üçüncü haftada yapacağınız sebze çorbasının tarifi şöyle:
Patates ve havuç yemeğinize artık bir tatlı kaşığı pirinç ile mevsimine uygun bir sebze çeşidini de ekleyebilirsiniz. Mesela, üçüncü haftanın birinci günü birkaç dal maydanoz, ikinci günü maydanozla birlikte ıspanak, üçüncü gün bunlara ek olarak birazcık enginar, dördüncü gün bütün bunlara ek olarak domatesin dörtte birini ekleyin. Bütün bu sebzelerle yapacağınız yemeği süzgeçten geçirip, püresine 1 çay kaşığı irmiği ekleyerek beş dakika kadar pişirin ve bebeğinize yedirin.

Dördüncü haftada yapacağınız sebze çorbasının tarifi şöyle:
Üçüncü haftanın sonunda yaptığınız sebze püresine bu kez bir çay kaşığı kadar zeytinyağını veya pastörize edilmiş tereyağını ekleyin. Bebeğiniz 6 aylık olduktan sonra yemeğine bir yemek kaşığı kadar dana kıyması eklemeyi, bebek 6 aydan küçük ise ek gıdasına kuzu ciğeri eklemeyi unutmayın.

Muhallebi nasıl hazırlanır:
Ek gıdaya geçen bebeğe sebze püresi vermeye başladıktan yaklaşık 15 gün sonra, akşamları muhallebi verebilirsiniz. Muhallebi şöyle hazırlanır: Bir su bardağı sütle, 1 tatlı kaşığı pirinç ununu iyice karıştırın. Ocağa koyun ve koyulaşana kadar karıştırma işlemini sürdürün. Ocaktan almaya yakın da bir tatlı kaşığı toz şekeri ekleyin. Kıvamı koyu gelirse, sütle sulandırmanız mümkün. Muhallebiyi bebeğiniz 1 yaşından küçükse inek sütüyle değil pastörize süt ile veya hazır kutu mamalar ile hazırlayın.

Yoğurt nasıl yapılır:
Ek gıdaya geçen bebeğinize ev yapımı yoğurt verin. Sütü kaynatıp, ılıttıktan sonra, bir kilo sütün içine bir yemek kaşığı kadar (sütle sulandırılmış) yoğurdu yavaşça ekleyin. Üstünü kapatarak 4-5 saat bekletip, yoğurt haline geldikten sonra ara öğün olarak bebeğinize bir kâse kadar yedirin.


Koçan Numaranızı Giriniz